V súvislosti s tým, že Cirkevný zbor (CZ) ECAV na Slovensku Bratislava 15. februára 2013 ukončil svoju činnosť, nájdete aktuálne informácie na webových stránkach nástupníckych zborov:
CZ ECAV na Slovensku Bratislava DÚBRAVKA (www.ecavdubravka.sk, www.facebook.com/ecavdubravka/)
CZ ECAV na Slovensku Bratislava LEGIONÁRSKA (www.legionarska.sk, www.facebook.com/ecavlegionarska/)
CZ ECAV na Slovensku Bratislava STARÉ MESTO (www.velkykostol.sk, www.facebook.com/ECAVKonventna)
Táto stránka (www.ecavba.sk) obsahuje iba archívne dokumenty. Ďakujeme za porozumenie.
imgJe krst detí biblický? (Recenzia)

(Ad Adam Podżorski: Je křest dětí biblický?)

Téma biblickosti krstu detí s jej centrálnou otázkou, či je krst detí správny, je v cirkvi živou. Najmä medzi mladou generáciou rezonuje niekedy s väčšou, inokedy s menšou intenzitou. Preto možno len privítať vydavateľský počin Sdružení Martina Luthera v ČR.

Toto v Českom Těšíně, Na Nivách 7 sídliace združenie vydalo „malú knihu o veľkej téme“, Je křest dětí biblický? – brožúrku, ktorej autorom je Adam Podżorski, duchovný ECAV v Poľsku. Z poľskej pôvodiny, v ktorej v r. 2000 knižočku vydalo Wydawnictwo Augusta, ju do češtiny preložila Anna Novotná. Foto na obálke je od Martina Piętaka, predhovor napísal Marek Říčan.

Útla, 24-stranová publikácia formátu A6 je rozčlenená na kapitoly: Úvod, Krst Jánov, Čo znamená slovo „krst“?, Má krst nasledovať až po vyznaní viery? Príklady krstu, Zhrnutie.

Kapitola Príklady krstu obsahuje rozbor niektorých oddielov Novej zmluvy, konkrétne zo Skutkov apoštolov: Krst pri zoslaní Ducha Svätého, Krst dvorana etiópskej kráľovnej, Krst Saula v Damasku, Krst Kornelia a jeho domácich, Krsty v domácnostiach.

Adam Podżorski je vekom (*1953), aj skúsenosťami v duchovno-pastierskej službe zrelým farárom v cirkevnom zbore Skoczov v poľskej časti Těšínska. O krste detí hovorí nie na základe argumentov z dejín, alebo z praxe, ale sústreďuje sa na to, čo sa o tejto téme dozvieme z Biblie.

Na základe textov Písma svätého sa dotýka otázky, či má biblické opodstatnenie iba krst dospelých, ktorí uverili a či má byť krst vykonaný úplným ponorením do vody. Čo na otázku, či je krst detí biblický vraví autor, sa dočítate v jeho brožúrke – knihe síce neveľkej formátom či počtom strán, ale nesmierne cennej pre aktuálnosť témy, ktorou sa zaoberá aj pre spôsob prístupu k nej.

Knižočku Adama Podżorskeho Je křest dětí biblický? úprimne odporúčam duchovným a učiteľom náboženstva, či už pri prípravných rozhovoroch  pred krstom alebo v katechetickej práci. Táto cenovo každému dostupná publikácia je hodná pozornosti aj našej mládeže, ako aj čitateľov všetkých generácií, ktorí odpovede na závažné otázky hľadajú v Biblii.

Martin Šefranko
Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi augsburgského vyznania v Bratislave, 2005 - 2012

Webstránku Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku nájdete tu.